تبلیغات
پزشکی و سلامت - مطالب اسفند 1394

تاریخ : چهارشنبه 26 اسفند 1394 | نویسنده : افشین
چهار نوع سردرد خطرناک را بشناسید !

سردرد عارضه ای است که بسیاری از افراد در زندگی آن را تجربه کرده‌اند. سردردها اما علت‌های مختلفی دارند  از جمله :فشارخون بالا و پایین، میگرن، مشکلات چشمی، سرو صدا، سرما و بسیاری از موارد دیگر.

بعضی از افراد از سردردهای مزمن رنج می برند که باید علت آن را پیدا و درمان کنند و برخی از سردردها خفیف و گذرا هستند.


این 4 نوع سردرد خطرناک را بشناسید !
چهار نوع اصلی از سردردها عبارتند از:

1 - سردرد سینوسی :
این نوع سردرد در بالای چشم اتفاق افتاده و اطراف آن را در بر می‌گیرد علت درد در آن التهاب سینوسهاست.


Image result for ‫سردرد سینوسی‬‎

2 - سردرد تنشی یا هیجانی :
این نوع سردردها که عامل عصبی و تنشی دارد در بالای چشم و منطقه پیشانی رخ می دهد. استرس و فشارهای عصبی از جمله عوامل ایجاد این نوع سردردهاست.


Image result for ‫سردرد هیجانی‬‎

3 - سردرد خوشه‌ای :
در سردرد خوشه‌ای معمولا درد در یک طرف سر و اطراف یک چشم اتفاق می‌افتد.


Image result for ‫سردرد خوشه ای‬‎
4 - سردرد میگرنی :
این نوع سردرد در یک طرف سر رخ داده و به صورت ضربان دار است.Image result for ‫سردرد میگرنی‬‎

این چهار نوع سردرد با استرس در ارتباط  هستند و می‌توانند مشکلات جدی مثل خونریزی در مغز، آنوریسم ( عبارت است از بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ ) ، تومور مغزی یا سکته مغزی را ایجاد کنند، پس باید روش‌های درمانی را برای این نوع سردردها در نظر بگیریم تا دچار عارضه نشویم.


منبع : persianv.comتاریخ : پنجشنبه 20 اسفند 1394 | نویسنده : افشین
آیا می دانستید که سکوت برای کارایی بهتر مغز مفید است ؟!

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2011 که آلودگی صوتی را «طاعون مدرن» نامید، مدارک محکمی وجود دارد که آلودگی های صوتی محیط ،اثرات زیانبار شدیدی بر سلامت عمومی و شاخصه های مثبت اعصاب و روان مردم جامعه دارد.

Image result for ‫آلودگی صوتی‬‎

 با افزایش انواع اصوات در محیط های درون و خارج از خانه، افراد بیشتری به دنبال سکوت هستند و در نتیجه آن تدابیری مانند رژیم سکوت 10 دقیقه ای صبحگاهی یا برنامه سکوت 10 روزه شکل گرفته است.

در ادامه به چهار پیامد مثبت سکوت برای عملکرد بهتر مغز و سلامت روان انسان اشاره می شود .


1- سکوت موجب کاهش استرس و تنش می شود


بر اساس نتایج تحقیقات، آلودگی صوتی، یکی ازعوامل فشارخون بالا و حمله قلبی است و موجب کاهش شنوایی و افت سلامت عمومی بدن می شود. صداهای بلند با تحریک بخش آمیگدال مغز که وظیفه درک احساسات را برعهده دارد، باعث افزایش استرس و تولید هورمون کورتیزول می شوند.

این در حالی است که سکوت دارای آثار مخالف آلودگی صوتی است و تنش را از مغز و بدن دور می کند.

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2004 در نشریه Health منتشر شد، دو دقیقه سکوت ، بیش از گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، موجب از بین رفتن تنش و استرس می شود.

2- سکوت، توان ذهنی را بازیابی می کند

در زندگی روزمره، دائماً اطلاعات حسی به مغز ارسال می شوند و فرآیند تصمیم گیری، حل مشکل و کنترل امور روزمره، بخش عمده ای از مغز را درگیر می کند. با اجرای مکرر این فرآیندها، توجه و توان مغزی ما کاهش می یابد و احتمالا در هنگام تمرکز، حل مساله و ارایه ایده های جدید، با مشکل مواجه می شویم. زمانی که از محرک های صوتی رهایی می یابیم، مغز فرصتی برای بازسازی و بازیابی توان خود به دست می آورد.

Image result for ‫فواید سکوت‬‎
3- در سکوت شبکه پیش فرض مغز فعال می شود

هنگامی که به تمرکز یا مدیتیشن می پردازیم، شبکه پیش فرض مغز فعال می شود. شبکه پیش فرض مغز در واقع شبکه ای از بخش های مختلف مغز است که با یکدیگر تعامل دارند و فعالیت آن ها به شدت با یکدیگر ارتباط دارد. این شبکه زمانی بیشترین فعالیت را دارد که شخص به دنیای خارج توجهی نداشته باشد. این حالت مغزی امکان درک کامل تجارب، همدردی با سایرین، خلاقیت بیشتر و بهبود وضعیت روحی و روانی را فراهم می کند.

4- سکوت امکان بازسازی سلول های مغز را فراهم می کند

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2013 روی موش ها انجام گرفت و نتایج آن در نشریه Brain منتشر شد، دو ساعت سکوت روزانه منجر به شکل گیری سلول های جدید در هیپوکامپ مغز می شود. این بخش از مغز مسئولیت یادگیری، حافظه و کنترل احساسات را برعهده دارد.


منبع : persianv.com  -  کاروکتاریخ : شنبه 15 اسفند 1394 | نویسنده : افشین
علایم و نشانه های سکته قلبی

درد قفسه سینه و پشت جناق سینه همراه با تعریق، تهوع و استفراغ ،از علائم ابتلا به سکته قلبی به شمار می‌رود.

http://diabetestma.org/images/12101341120092.jpgیک متخصص بیماری‌های قلب و عروق می گوید: شناخت علائم سکته‌ها به درمان زودهنگام بیمار کمک شایانی می‌کند.

دکتر بابک فغفوریان اظهار کرد: درد قفسه سینه و پشت جناق سینه همراه با تعریق، تهوع و استفراغ از علائم ابتلا به سکته قلبی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه در برخی موارد سکته های قلبی با علائمی نظیر درد فک، بالای ناف و گردن نیز همراه است، تصریح کرد: درد ناشی از سکته قلبی معمولا بیش از 20 دقیقه طول می‌کشد و با گذشت زمان نیز بر شدت آن افزوده می‌شود.

وی در خصوص کیفیت درد ناحیه قلب و سینه گفت: درد شدید، مبهم و گسترده است و بیمار فشار و سنگینی زیادی را در قلب خود احساس می‌کند و گاهی نیز به صورت سوزش سر معده ظاهر می شود.

این متخصص قلب و عروق عنوان کرد: سکته قلبی بر اثر انسداد یکی از رگ‌های قلبی اتفاق می‌افتد که درمان آن نیز با توجه به شرایط بیمار از دارو درمانی تا جراحی متفاوت است.

Image result for ‫انسداد عروق‬‎
فغفوریان افزود: سکته قلبی یک بیماری شایع میان افراد است که بعد از سنین میانسالی شیوع آن بیشتر می‌شود؛ به طوری که مردان بالای 40 سال و زنان بالای 50 سال بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سکته‌های قلبی قرار دارند.

وی ادامه داد:  فشار خون بالا، چربی‌خون، چاقی، دیابت، سابقه فامیلی و ژنتیکی دیگر عوامل زمینه‌ساز برای خطر بروز سکته‌های قلبی در میان افراد به شمار می رود.

این متخصص قلب و عروق در پایان توصیه کرد: فردی که دچار سکته قلبی شده را تا جایی که ممکن است حرکت ندهید و هر چه سریع‌تر به مراکز اورژانس برای انجام اقدامات درمانی برسانید.

منبع : rastineh.ir   ،  کاروک